Açık Milli Takımı Seçme Turnuvası Statüsü Belirlendi

Oluşturulan çalışma ekibinin hazırladığı taslağı TBF Yönetim Kuruluna 2.6.2017 tarihinde sunmuştur.

Onaylanan taslak için katkılarından ve özverili çalışmalarından dolayı; Ayhan Akbıyık, Can Berktaş, Enver Köksoy, Ercan Kuru, Fikret Ak, Hüseyin Avcıoğlu, Levent Özgül, Namık Kökten ve Süleyman Kolata‘ya TBF Federasyonu Yönetim Kurulu teşekkürlerini iletmiştir.

Kadın ve Senyör Milli Takım seçmeleri için statü daha sonra yayınlanacaktır.

 

4-12 Kasım 2017 tarihinde başlayacak olan seçme statüsü

 

Oyuncu Sayıları ve Kayıt İşlemleri

Milli Takım seçmesine takımlar en az dört en çok altı oyuncudan oluşur.

Turnuva kayıtları 30 Eylül 2017 Saat 18:00 de kapanacaktır. Kayıtlar kapandıktan sonra katılmaktan vazgeçen takımların katılım ücreti geri ödenmeyecektir.

Takıma oyuncu ekleme – değiştirme

Takım kadrolarında olan oyuncular 05 Ekim 2017 Saat 18.00’e kadar takımdan kendi istekleri ile ayrılabilir. Bu tarihten sonra takımdan ayrılıp başka takıma girme talebi ancak kendi takımının iznine tabidir.

Kaydolan takımlar 20 Ekim 2017’ye kadar takım kadrolarında ekleme ve çıkarma yapabilirler. Sporcular 20 Ekim 2017’ye kadar kaydoldukları takımdan ayrılıp başka takıma geçebilirler. 20 Ekim 2017 tarihinden itibaren takım kadrolarında değişiklik yapılmayacaktır. Sadece sağlık nedeni ile turnuvaya katılmayan oyuncu yerine turnuva başlamadan yeni oyuncu organizasyon komitesinin izin vermesi durumunda alınabilir.

Turnuva başladıktan sonra sadece dört kişilik takımlar sağlık sorunu yaşayan bir oyuncuları olması durumunda ikame oyuncu oynatabilirler. Bir takım turnuvanın tamamı boyunca (Round robin, ön eleme, nakavt gibi turnuvanın tüm aşamalarını kapsar) sadece iki devre ikame oyuncu oynatabilir.

Oynatılacak ikame oyuncunun sarı masterpoint toplamı yerine oynadığı oyuncunun sarı masterpoint toplamından en fazla %10 fazla olabilir.

Konvansiyon kartları

Kaydolan takımlar konvansiyon kartlarını 20 Ekim 2017 tarihine kadar TBF’ye ileteceklerdir. TBF konvansiyon kartlarını web sayfasında yayınlayacaktır. Konvansiyon kartlarında turnuva başlayıncaya kadar yapılacak değişikler TBF’ye bildirilecek ve güncelleme yapılacaktır. Turnuva başladıktan sonra yapılacak değişikler mutlaka başhakeme bildirilecektir.

Eğer bir sporcu bir takımda birden çok kişi ile ortaklık yapıyorsa her bir ortaklık için ayrı konvansiyon kartı dolduracaktır. Doldurulacak konvansiyon kartları TBF tarafından yayınlanacak detaylı konvansiyon kartı formatında veya WBF konvansiyon kartı formatında olacaktır. Konvansiyon kartlarının Türkçe veya İngilizce doldurulması gereklidir.

Eleme turu oynamayacak takımlar

Turnuvaya başvuran takım sayısı on altıdan fazla olması durumunda en yüksek dört oyuncusunun sahip olduğu sarı masterpoint toplamı en yüksek sekiz takım round robin’e direk katılır.

Diğer takımlar 4 devrelik nakavt oynar. Nakavtlardan sekiz takım çıkar. Ön eleme formatı katılan takım sayısı belirlendikten sonra açıklanacaktır.

Round Robin

Round Robin en fazla on altı takım ile oynanır. Tüm takımlar lig usulü diğer takımlar ile on beş bordluk tek devre maç yaparlar. Round robin sonunda en yüksek VP toplayan sekiz takım çeyrek finale yükselir.

Takımın VP’lerinin aynı olması durumunda aralarında oynanan maçı kazanan takım bir üst sırada yer alır. Aralarında oynanan maçın berabere (10-10) bitmesi durumunda round robinde oynanan maçlarda daha fazla IMP toplayan takım bir üst tura çıkar veya daha fazla takımın aynı puanda bitirmeleri durumunda birbirleri ile oynadıkları maçların averajlarına göre sıralama belirlenir.

Katılım sekiz takımdan az olursa nakavt turları yarı finalden başlar. Bu durumda Round Robin sonucu ilk 4 sırayı alan takımlar yarı final oynar.

Nakavt Eşleşmeleri

Round Robin’i 1., 2. ve 3. sırada bitiren takımlar 4., 5., 6., 7. ve 8. takımlardan rakiplerini sırası ile seçerler.

Yarı final eşleşmesi Round Robini birinci sırada bitiren takımın oynadığı maçın galibi ile ilk üç takım tarafından seçilmeyen takımların oynadığı maçın galibi, ikinci ve üçüncü sırada bitiren takımların oynadığı maçların galipleri arasında yapılır.

Katılan takım sayısı sekizden az olursa yarı final eşleşmeleri Round Robini birinci bitiren; Dördüncü, ikinci bitiren; Üçüncü takım ile eşleşir.

Çeyrek, Yarı Final ve Final Maçları

Çeyrek final ve yarı final maçları on beş bord, altı devre üzerinden oynanır. Final maçı on beş bordluk, sekiz devre üzerinden oynanır.

Oynama  Zorunluluğu

Milli takımda yer alacak her oyuncu eğer takımı katıldı ise Round Robin turunun en az üçte birini oynamak zorundadır. Round Robini üçte birinin altında oynayan bir oyuncu olması durumunda bu oyuncu nakavtlarda oynamaya devam edemez.

Milli takımda yer alacak her oyuncu çeyrek final, yarı final ve final etaplarının toplamının üçte birini oynamak zorundadır.  (Yirmi devrenin en az yedisini oynamak zorundadır.)

Rakibin çekilmesi durumunda takımda en az oynamış oyuncular o devreyi oynamış sayılacaktır.

4 veya 5 kişilik takımını kazanması durumunda

Dört kişiden oluşan bir takımın kazanması durumunda kazanan takım çeyrek finalde oynamış olan çiftler içinden bir çifti seçer. (Seçilecek iki kişi aynı takımdan olmak zorundadır)

Beş kişiden oluşan bir takımın kazanması durumunda çeyrek finalde oynamış oyunculardan bir kişiyi seçer.

Turnuva Tarihi ve Yeri

Milli takım seçmesi 4-12 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Katılımcı sayısının onaltıdan fazla olması durumunda turnuva başlama günü bir gün önce olacak şekilde değiştirilebilir. Turnuva yeri TBF tarafından belirlenecektir. Turnuva takvimi onaltı takımdan fazla takımın katılması durumuna göre oluşturulmuştur. Katılımın onaltı takımdan az olması durumunda turnuva takviminde gerekli değişiklikler yapılacaktır.

Her hangi bir nedenle turnuva takviminde değişiklik yapılması durumunda turnuva başlangıç tarihi (4 Kasım 2017) değişmeyecek ancak bitiş tarihi öne alınabilecektir.

Masterpoint

Milli takım seçme yarışmasında masterpoint verilmeyecektir.

Turnuva Ücreti

Turnuva ücreti TBF tarafından açıklanacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 9.6.2017

TBF Gerek görmesi durumunda statüde değişiklik yapma hakkına sahiptir.